1) Základní rozdělení věcí – co se s Vámi bude stěhovat a čemu dáte sbohem.
Nejlépe je naplánovat si každý pokoj na jeden den, ať máte dostatek času na rozmyšlenou, kterou z věcí pošlete do světa a rovnou ji vyhodíte, nebo zabalíte do pytle na odpad a při stěhování se po cestě zastavíte ve sběrném dvoře.
2) Příprava na balení – zajištění dostatečného množství krabic, pytlů, bublinkové a fixační folie, popř. menších uzavíratelných zip sáčků v různých velikostech na drobnosti. Po rozdělení věcí z prvního bodu již přibližně víte kolik věcí se z jakého pokoje bude stěhovat, takže rozdělte obalový materiál mezi jednotlivé pokoje dle svého odhadu.
3) Selský rozum při balení – český národ je známý svou vynalézavostí jak si ulehčit práci. To platí i pro stěhování. Není potřeba balit každou vidličku. Pokud je např. šuplík plný lehčích věcí stačí jej pouze obalit fixační fólií aby z něj věci nevypadly.
4) Systém „Matrjoška“ alias proč chodit pětkrát s pěti věcmi když je můžeme odnést najednou?
5) Dvakrát bal, jednou v pořádku vybal – co se týče skleněného, keramického nebo jinak náchylného materiálu, je lepší jej obalit bublinkovou folií ve více vrstvách a využít např. i výplň do krabice.
6) Označení krabic – je možné více způsoby. Někdo volí popis fixou, jiný např. lepící páskou v příslušné barvě pro odlišení jednotlivých pokojů.
7) Zvolení „meziprostoru“ kde již zabalené věci budou čekat na nakládku do stěhovacího vozu. Toto místo je nejlépe zvolit v přízemí a tak aby jeho zaplnění nebránilo ve volném průchodu.