Každý z nás alespoň jednou v životě zažil „běžné stěhování“ na vlastní kůži. Shromáždíte a zabalíte, co se dá a tak rychle, jak se to jen dá. Naložíte, převezete a po převozu Vás čeká v podstatě to, co před ním, akorát v opačném pořadí. Se stěhováním choulostivé techniky je to do značné míry stejné, ale co si budeme povídat, takový server přeci jen nemůžeme zcela beztrestně srovnávat třeba s gaučem. Je tedy vcelku zřejmé, že přesun IT vybavení má svá specifika a úskalí.
Jako vždy hraje svou roli dobré plánování a to ať už stěhujete začínající malou firmu nebo ústředí nadnárodní korporace. Je třeba si vždy kvalitně promyslet, jak a co stěhovat. Níže uvedený postup je jen jedním z návrhů, jak se ke stěhování IT vybavení postavit. V konkrétních případech pak jistě sehraje svou roli i důmyslná improvizace a risk management.
Jedním z prvních kroků (a zde se nijak nelišíme od stěhování běžného bytového vybavení) je shromáždění kvalitního a adekvátního obalového materiálu. Na „nezničitelné“ komponenty jako je např. kabeláž (prodlužovačky, zdrojové a síťové kabely atd.) a bytelné periferie (klávesnice, myš, repro-bedýnky) jistě postačí běžné stěhovací krabice – jsou tak universální, jak jen by od nich stěhující se „ajťák“ mohl očekávat. I pro křehčí vybavení jako jsou např. IP telefony, se jistě kartónová krabice skvěle hodí, doporučuji však vše, co nechcete, aby bylo odřeno, v extrémním případě „nadrceno“, preventivně obalit – mezi malými dětmi tak oblíbenou – bublinkovou fólií. Ta je skvělým pomocníkem i při balení monitorů, počítačových skříní nebo serverů. Jedinou výhodou bublinkové fólie však není jen jejím relaxačně působícím praskáním doprovázené tlumení úderů a otřesů, ale i to, že na pečlivě obalené věci působí jako termoizolant, což se velice hodí, stěhujete-li svůj tepelně choulostivý technický arsenál v zimních měsících.
Vlastní převoz vybavení by měl probíhat tak, aby se naše technické poklady pokud možno vyhnuly otřesům. V praxi to pak znamená např. nejen náklad adekvátně podložit stěhovacími dekami, dobře jej ve voze zajistit proti nežádaným pohybům, ale také, chcete-li být důslední, vybrat z logistického hlediska tu „nejhladší“ trasu. Po převozu doporučuji nechat vybavení v nových prostorech dostatečně aklimatizovat. Není totiž vhodné, zvlášť stěhujete-li elektroniku v zimě, z důvodu možné kondenzující vody, ihned po transportu ještě vychlazené technické vybavení zapínat a riskovat tak možný zkrat.