Nárok na příspěvek na stěhování

Od 1. listopadu 2016 je k dispozici nová paušální dávka a to ve výši 50 000 Kč podporující zaměstnanost. Příspěvek na přestěhování začnou úřady práce vyplácet těm, kteří se přestěhují za prací do vedlejšího okresu, nebo do vzdálenější lokality.

Nejedná se o nárokovou dávku, žadatel musí splnit podmínky, aby mu byla dávka vyplacena.

Jednou z podmínek, je přestěhování minimálně o 50 km dále od svého dosavadního bydliště.

Částka tak pokryje lidem náklady na přestěhování a vyřízení papírů s novým bydlením.

Spousta odborníků si ovšem myslí, že příspěvek za prací v Česku nerozpohybuje. Jde o to zbořit psychologické bariéry a s lidmi si o tom v klidu promluvit, probrat výhody a nevýhody. Vysvětlit jim, kam by mohly děti chodit do školy, že jim stěhování zajistí stěhovací firma.

Podle průzkumu se více jak polovina populace nechce za prací stěhovat. Lidé jsou ochotní o tom začít uvažovat, pokud by v jiném okrese dostali nejméně o 5 000 Kč víc, než mají teď.

Tento návrh vypracovalo ministerstvo práce a navazuje na příspěvek na regionální dopravu. Ten se začal vyplácet v dubnu, ale zatím o něj požádalo velice málo lidí.

Příspěvek se dává ve výši 1000 až 3500 Kč a to na dobu maximálně 12ti měsíců. Tento příspěvek se smí vyplácet pouze v šesti krajích a to Moravskoslezský, Jihomoravský, Olomoucký, Karlovarský, Královéhradecký a Ústecký. Příspěvek nelze poskytovat na dojíždění za prací do zahraničí s jedinou výjimkou a tou je Moravskoslezský kraj, kde lidé mohou jezdit za prací na Slovensko či do Polska.