Lidé se stěhují z velkých měst do okolních okresů

V posledních několika letech procentuálně vzrostlo nejvíce obyvatel v okresech Praha-východ, Praha-západ, Beroun, Brno-venkov a Nymburk. V absolutním počtu nejvíce získaných obyvatel jasně vede hlavní město.

czech-republic-30401_640

V rámci stěhování mezi okresy bylo vždy nejvýznamnější pohyby obyvatel mezi velkými městskými regiony. Ještě před revolucí se stěhovalo více lidí do center měst, od 90tých let se začaly obyvatelé stěhovat z velkých měst do příměstských oblastí.

Počet obyvatel jednotlivých okresů se mění primárně vlivem stěhování. Např. na Berounsku byl růst počtu obyvatel za posledních pět let způsoben z 92 %, na Nymbursku z 90 %. Poměrně výrazný přírůstek obyvatel je díky zvýšenému stavění nových bytů. Významný růst počtu obyvatel i dokončených bytů byl patrný např. v Milovicích a v Jesenici. Na východě od Prahy se v uplynulých letech rozrostly také Nupaky, Květnice či Doubek, na severu Bašť a Nová Ves, na západě Chýně.

Naopak nejvíce obyvatel v uplynulých letech ztratili okresy na Karvinsku a Jesenicku. Dále pak nejvíce obyvatel přišli okresy Karviná, Ostrava-město a Bruntál.