Nejčastější důvody stěhování

Kolikrát už jste se v životě přestěhovali? Jednou, dvakrát, pětkrát nebo ještě víckrát? Obecně platí, že stěhování je během života v současném světě naprosto přirozené. Pryč jsou doby, kdy žila dohromady celá rodina v jednom stavení, kdy děti zůstávaly doma, a prarodičům se stavěl vejminek. Dříve se obvykle prvorozený syn nestěhoval nikdy, ostatní sourozenci pak jen jednou. Dnes se stěhujeme obvykle hned několikrát za život.

 

První stěhování od rodičů

Když děti dosáhnou dospělosti, chtějí se osamostatnit a odstěhovat se od rodičů. Je to nanejvýš přirozené a zdravé. Toto první stěhování obvykle přichází mezi 20 a 30 rokem života, buď do vlastního menšího bytu, na studentské koleje, nebo do pronájmu. S partnerem, partnerkou, se spolubydlícími, nebo i sami. Mladí lidé si vyzkouší samostatné bydlení, u toho studují a pracují. Další variantou je rovnou vyrazit do světa na zkušenou.

 

Stěhování do vlastního bytu

Další stěhování často nastává v momentě, kdy už mladí lidé pracují a dosáhnou na hypotéku. Vidí, že je výhodnější bydlet ve svém a tak si pořídí vlastní bydlení, obvykle byt ve městě. S tím přichází ruku v ruce založení rodiny, nebo alespoň partnerství či rovnou manželství. Když přijdou děti, ozývá se často touha po rodinném domě.

 

Touha po rodinném domě

Když mají partneři malé děti, nebo je plánují, pak se často chtějí odstěhovat z města na venkov. Za čistším vzduchem, blíže přírodě a někam, kde bude klidněji než ve velkém městě. Aby mohly děti chodit například samy do školy nebo ven. Partneři si vezmou společně hypotéku, prodají byt ve městě a postaví si rodinný dům na venkově.

 

Bydlení na stáří

Poslední stěhování bývá do menšího bytu nebo do domova důchodců. Rodiče často nechají svůj rodinný dům dětem a najdou si něco menšího. Na stará kolena už nepotřebujeme tolik prostoru, zatímco mladé rodiny jej potřebují. Někdy je vhodnou variantou i stěhování do domova důchodců.

 

Každý má svůj vlastní příběh a stěhuje se buď více, nebo méně.