Stěhování svépomocí

Jestliže se chystáte přestěhovat domácnost, můžete buď objednat profesionální stěhovací firmu nebo se přestěhovat sami. Obě varianty mají svá pro a proti. Stěhováci vás budou něco stát, ale na druhou stranu nemusíte nic moc řešit, navíc přebírají během stěhování zodpovědnost za vaše věci. Chcete-li se přestěhovat sami, musíte být organizačně schopní, zajistit auto na stěhování i lidi, kteří vám pomohou přestěhovat do auta a z auta těžší věci. Při stěhování do zahraničí je ještě navíc nutno vyřídit určité byrokratické formality.

 

Výhody stěhování svépomocí

  • Nemusíte platit stěhovací firmu. Stěhování ani tak nebude zdarma, ale určitě ušetříte.
  • Zvládnete to sami. Organizace a zvládnutí takové akce jako je stěhování vás posílí, získáte určité zkušenosti a nejste na nikom závislí.
  • Určujete si vše sami. Sami si určíte čas a datum stěhování, a to všechno můžete kdykoliv změnit

 

Nevýhody stěhování svépomocí

  • Zabere vám dost času. Vše musíte zvládnout sami, balení, přenos věcí, zajištění auta, montáž a demontáž nábytku. Tento čas byste mohli využít jinak.
  • Můžete něco rozbít. Nejste tak zkušení jako stěhovací firmy, dost možná něco špatně zabalíte nebo v autě nezafixujete a během stěhování tak můžete některé věci poškodit.
  • Využívání rodiny či přátel. To může být výhoda i nevýhoda. Požádáte kamarády a rodinu, ať vám pomohou. Otázka je, jestli vám pomohou rádi nebo na vás budou za zády nadávat.

 

Jak na to

Samotné stěhování začíná kvalitním balením. Sežeňte si dobré obalové materiály (krabice, přepravky, bublinkové fólie, stretch fólie apod.) a možná i stěhovací pomůcky (rudl, popruhy, stěhovací háky apod.).

Když vše zabalíte, opatrně krabice přeneste do připraveného auta a upevněte tak, aby se stěhovaným věcem po cestě nic nestalo. Po příjezdu na místo vykládky vše opět vynesete do nového domu a vybalíte. Je třeba dávat pozor na správnou demontáž a montáž nábytku, opatrné stěhování IT techniky i elektrospotřebičů.