V létě na chalupě, v zimě v bytě

Češi jsou typičtí chataři. V létě vyrážejí na chalupy a chaty a tam si užívají slunce, houbaření, rybaření i večerní grilování. Spousta z nich (hlavně důchodci) se na léto do své chalupy kompletně přestěhují. Určitě je to zdravé a příjemné být blíže přírody, na čerstvém vzduchu, daleko od městského ruchu. V zimě je však život na chalupě buď příliš tvrdý, nebo úplně nemožný. Proto bývá pohodlnější strávit zimu v panelovém bytě v pohodlí většího města.

 

Dá se žít na chalupě trvale?

Často slýcháváme, že lidé tvrdí, že až půjdou do důchodu, přestěhují se na chalupu. Jenže potom na to přijde, důchod je tady, ale představa života na chalupě v chmurných podzimních dnech nebo dokonce v zimě není moc lákavá. Zkrátka starší lidé už jsou většinou zvyklí na své pohodlí, které jim skýtá jejich byt ve městě. Jen málokdo se v důchodovém věku odhodlá k velké změně, kterou stěhování bezesporu je.

Chata v lese

Na druhé straně se mění myšlení a zvyky mladších generací. Už se nepracuje celý život v jedné firmě. Spousta mladých střídá zaměstnání nebo pracuje na živnostenský list. Čím dál tím častěji i z domova. Různí programátoři, grafici, překladatelé, ale také řemeslníci (keramici, výrobci šperků či hudebních nástrojů) pracují více či méně z domu. To jim dává šanci se přestěhovat na chalupu či chatu natrvalo. Jsou blíž přírody, mají klid, vyhnou se stresu velkoměsta.

 

Co přináší zima ve městě

Samozřejmě záleží na každém, jak žije. Zima ve městě a na venkově je však velký rozdíl. V zimě v bytě nemusíte řešit vytápění (stačí zapnout radiátory), můžete si zajít do divadla, do příjemné kavárny nebo si třeba zabruslit. Často to však sklouzne k tomu, že lidé sedí celé dlouhé večery u televize a přejídají se. Oproti tomu život na chalupě nutí být lidi aktivnější. Je potřeba zatopit v kamnech, štípat dřevo, případně se i pravidelně starat o zvířata. Život ve městě je v zimě pohodlnější, ale možná je ke zvážení, jestli to není na úkor zdraví a aktivního pohybu. Jestli v zimě v bytě nepřepadá lidi přehnaná lenost a pasivita.

 

Jestliže máte možnost trávit nějaký čas na chalupě, užijte si to!