Za prací do zahraničí: Češi jsou stále ochotnější se stěhovat

Ochota Čechů stěhovat se za prací vzrostla. Je to ale nejméně přijatelná varianta ústupku při přijetí pracovní nabídky. Méně ochoty lidé projevují k přistoupení na práci za menší plat, na zkrácený úvazek nebo v noci. Naopak nejmenší překážkou by byla nutnost rekvalifikace, práce přesčas, zvýšení pracovního tempa.

conference-room-768441_640

Potřeba rekvalifikace a zaučení by nevadila 89 procentům lidí. S prací přesčas by nemělo problém 76 procent. Zvýšené pracovní tempo by nevadilo 71 procentům lidí. Pro tři pětiny dotázaných by byla přijatelná také práce o víkendu.

Hraniční je ochota lidí pracovat na zkrácený úvazek nebo přesčas, u obou podmínek přijetí nového zaměstnání se podíly souhlasu a nesouhlasu ocitly v rovnováze. Hůře placené zaměstnání by akceptovaly dvě pětiny lidí, více než třetina respondentů by byla ochotna přijmout práci ve zhoršených pracovních podmínkách. Tři z deseti lidí by přijali práci v zahraničí.

Pokud by lidé své současné zaměstnání museli opustit, většina (65 procent) by se soustředila na hledání konkrétního typu práce. Třetina by naopak hledala jakoukoli práci.