Jak sepsat seznam stěhovaných věcí

Stěhování je náročná akce hlavně po organizační stránce. I když vás stěhuje profesionální stěhovací firma, pořád toho musíte dost zařídit. Například balení svých věcí. I s tímto balením si můžete nechat pomoci, přesto se nevyhnete sepsání seznamu svých stěhovaných věcí – seznam stěhovaných věcí musíte sepsat při stěhování v rámci ČR i při stěhování do zahraničí. Buď jej sepíšete sami, nebo s pomocí stěhovacího technika. Stěhujete-li se do zahraničí, pak je tento seznam absolutní nutností a to dokonce hned ve dvou jazycích. Ale popořádku.

 

Jak má seznam stěhovaných věcí vypadat

Je to jednoduché. Sbalte se a poté v bodech sepište, co stěhujete. Určitě se hodí každou přepravku si popsat, ať pak při vybalování víte, kde co máte. Nebudete vypisovat veškeré oblečení, stačí napsat kufr s oblečením, 5 beden s knihami, lednička, rozmontovaný stůl, bedna s domácími potřebami apod. Na seznam je potřeba napsat všechny přepravky, bedny, pytle i stěhované kusy nábytku.

 

Kompletní seznam pak sdělíte dispečerovi stěhovací firmy, který vám podle něj stěhování obratem nacení. V případě většího stěhování k vám nejspíše stěhovací technik přijede a domluvíte se na detailech osobně.

 

Mezinárodní stěhování

Stěhujete-li se do zahraničí, budete potřebovat sepsat seznam stěhovaných věcí nejen v češtině, ale také v angličtině či němčině. To záleží na zemi, kam se stěhujete. Němčina se používá u německy mluvících zemí, angličtina pak u všech ostatních. Tento dvojjazyčný seznam musí obsahovat všechny stěhované věci a musí být shodný v obou jazykových verzích. Seznam stěhovaných věcí vyžadují stěhovací firmy.

 

Kromě tohoto seznamu je vhodné sepsat také vaše čestné prohlášení, že se jedná o stěhování osobních věcí a že nábytek a další věci jsou použité. Čestné prohlášení opět napište ve dvou jazycích.