Přepis energií a další povinnosti spojené se stěhováním

Když se stěhujete řekněme z jednoho nájmu do jiného, případně z nájmu do svého, nese to s sebou různé povinnosti. Potřebujete přepsat energie buď na majitele, nebo na nového nájemníka, měli byste dát vědět úřadům a dalším subjektům, že se změnila vaše doručovací adresa, v novém místě si možná přihlásíte trvalý pobyt, a samozřejmě vyřešíte vrácení kauce a předání bytu majiteli.

 

Přepis energií na majitele

Přepis energií je dost důležitý, hlavně pro vás. V den, kdy se z nájemního bytu stěhujete, je potřeba společně s majitelem opsat stav na měřičích plynu, vody a elektřiny. Pak nejlépe společně vyřídit přepis energií. Jde to většinou online, případně nějaké dokumenty vytisknete, podepíšete a pošlete na příslušné místo (EON, RWE apod.). Přepis energií vám zabere pár desítek minut, není to nic složitého.

zmena-adresy

 

Nahlášení změny doručovací adresy

Další důležitou povinností je oznámit změnu doručovací adresy nejrůznějším subjektům, od kterých vám občas chodí pošta. Je to finanční úřad, úřad práce, vaše banka, zdravotní pojišťovna, OSSZ, i další místa, kde by měli vědět, že jste změnili bydliště. Některé úřady si změnu nahlásí mezi sebou, ale stejně se hodí, když to emailem oznámíte co nejvíce institucím. Stejně se pak vyplatí domluvit s majitelem bytu, kde jste doteď bydleli, aby vám jednou za měsíc poštu, která dojde na vaše jméno na starou adresu, přeposlal.

 

Vyúčtování s majitelem a předání bytu

Důležitou tečkou za vaším bydlením v nájemním bytě je férové vyúčtování a rozloučení s majitelem. Tady záleží na tom, jakou máte smlouvu, jak jste s majitelem domluveni. Měl by vám vrátit kauci, a vy byste zase měli byt předat v takovém stavu, v jakém jste jej přebírali. Tady často dochází k různým třenicím. Ideální je se s majitelem na místě sejít a férově se domluvit. Když je v bytě něco očividně zničené, pak má majitel právo na náhradu, naopak vy máte právo na svou kauci. Postavte se k situaci čelem a domluvte se.