Příspěvek na bydlení – příspěvek na stěhování?

O příspěvku na bydlení jsme už určitě všichni slyšeli, ale jen málokdo ví, že se tento příspěvek může využít také při stěhování. Nejprve krátce k příspěvku na bydlení.

Příspěvek na bydlení je sociální dávka, na kterou máte nárok, pokud splňujete určité podmínky. Tou nejzásadnější je mít doloženo, že máte nižší příjmy a vyšší výdaje na bydlení, kde máte trvalé bydliště.

Výpočet výše dávek záleží na specifikaci bydlení žadatele. Hrají zde roli faktory jako je např. počet lidí v domácnosti, zda je žadatel vlastníkem nebo nájemcem obývaného prostoru, ale také velikost města, ve kterém se obydlí nachází.

Dávky lze žádat na každý byt maximálně jednou a pobírat nejvýše po dobu sedmi let. Vyplácí se za 3 měsíce zpětně.

 

Nyní k příspěvku na stěhování. Obecně nastane jedna ze dvou situací:

1) Buď pobíráte příspěvek na bydlení na starý byt a hodláte se stěhovat do nového bytu

2) Nebo příspěvek nepobíráte, ale hodláte o něj v novém bytě požádat

 

Ad 1 Pokud splňujete podmínky na příspěvek jako ve starém bytě, příspěvek Vám zůstává. Změnu bydliště je potřeba nahlásit do 8 dnů na úřad práce.

Ad 2 Tady může nastat menší komplikace, jelikož se pro příspěvek musí zohlednit náklady za předchozí čtvrtletí a ty jako nový žadatel v novém bytě nemáte, budete si muset 3 měsíce na první příspěvek (zpětně) počkat. Nabízí se zde ovšem alternativní možnost čerpání jiného příspěvku – tzv. doplatek na bydlení. Musíte však splnit požadavky hmotné nouze.

 

Výše příspěvku na bydlení se také mění vzhledem k faktorům jako je přistěhování/vystěhování osob do/z domácnosti, počet osob s trvalým bydlištěm atd. vše je nutno ohlásit na úřad práce.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..